Stomos suformavimas

Kaip tai atrodys ir koks bus jausmas?
Stomos maišelio nešiojimas
Pabudus po operacijos
Kada mano stoma pradės funkcionuoti?
Kokios rūšies rinktuvą dėvėti?


Stomos suformavimas

virskinimo sistema
Virškinimo sistema
Skrandis -1
Storoji žarna (gaubtinė žarna) - 2
Plonoji žarna -3
Tiesioji žarna -4
Išangė -5

Kiekvieną kartą Jums valgant, maistas stemple keliauja žemyn į skrandį (1). Patekęs ten, yra susmulkinamas į mažesnius gabalėlius ir virškinimo sultys pradeda jį skaidyti.
Vėliau skrandžio turinys patenka į plonąją žarną (3). Būtent čia vyksta virškinimo procesas ir Jūsų kūnas pasisavina maistingąsias medžiagas, reikalingas organizmui aprūpinti energija bei naujų ląstelių augimui.
Virškinimo procesui pasibaigus, susidaro nesuvirškinto maisto likučiai. Šis turinys patenka į storąją žarną (2), kur organizmas absorbuoja skysčius ir nesuvirškinto maisto atliekų konsistencija sutirštėja.
Susidariusias atliekas gaubtinės žarnos raumenys nustumia į tiesiąją žarną (4). Iš tiesiosios žarnos, per išangę (5), atliekos pašalinamos iš jūsų organizmo išmatų pavidalu.

Stoma formuojama tokioje kūno dalyje, kurioje atsistojimo ar atsisėdimo metu nesusidaro raukšlės.
Stoma turi būti formuojama gerai Jums matomoje vietoje, kad vėliau keičiant stomos maišelius nekiltų nepatogumų.
Po operacijos pastebėsite, kad negalite kontroliuoti tuštinimosi proceso bei susikaupiančių dujų pasišalinimo. Tai vyks automatiškai, visas turinys pateks į stomos maišelį.

 

Kaip tai atrodys ir koks bus jausmas?

suformuota stomaStomos visiškai nejausite ir ji nėra skausminga.
Stoma bus panaši į burnos gleivinę. Ji bus šviesiai raudonos spalvos ir turėtų būti drėgna. Stoma gali būti plokščia, kaip pilvo paviršius arba šiek tiek išsikišusi.
Keletą dienų po operacijos stoma gali būti patinusi, bet po keleto savaičių jos dydis normalizuosis. Aplink stomos kraštą bus mažų siūlių, kurie su laiku paprastai išnyksta.

Stomos maišelio nešiojimas

Po operacijos turėsite nešioti stomos maišelį. Jis padės pasišalinti žarnyne susidarančioms atliekoms. Iškart po operacijos Jūs pastebėsite, kad išmatos, pasišalinančios per stomą, skystesnės nei įprasta. Tačiau po kurio laiko išmatų konsistencija pasidarys panaši į košę. Priklausomai nuo Jūsų dietos bei tolimesnio gydymo išmatų konsistencija gali vėl kisti.
Dauguma stomos maišelių panašaus dydžio, bet galima pasirinkti mažesnės ar didesnės talpos maišelius. Jie sukurti taip, kad priliptų prie Jūsų pilvo. Stomos turinio rinktuvus nesibaimindami galite dėvėti po įprastais rūbais. Maišeliai yra atsparūs vandeniui, taigi galite maudytis vonioje ar duše su maišeliu ar be jo. Tai priklauso nuo Jūsų.

Pabudus po operacijos

Po operacijos pamatysite, kad Jums uždėtas stomos maišelis. Maišelis uždedamas pooperacinis, atviras tam, kad Jus prižiūrinčiai slaugei būtų lengviau rūpintis Jūsų stoma. Iškart po operacijos stoma gali būti šiek tiek patinusi, bet keleto savaičių bėgyje ji sumažėja.
Po operacijos Jums gali būti prijungtos lašelinės bei drenai, tačiau nėra pagrindo nerimauti – tai visiškai normalu. Taip pat po operacijos, stomos apačioje gali būti suformuotas „tiltas“. Tai atraminė lazdelė prilaikanti stomą vienoje vietoje, keletą dienų po operacijos. „Tiltas“, lašelinės bei drenai po tam tikro laiko bus pašalinti, nesukeliant nepatogumų.
Po operacijos galite jaustis pavargę. Kadangi esame skirtingi, po operacijos gali pasireikšti dažna nuotaikų kaita, bet tai visiškai normalu. Atminkite, kad norint fiziškai bei emociškai atsigauti po operacijos gali prireikti laiko.

Stomos netrukus po operacijos:
stoma netrukus po operacijos

Kada mano stoma pradės funkcionuoti?

Paprastai stoma pradeda funkcionuoti praėjus keletui dienų po operacijos. Iš pradžių išmatos gali būti gan skystos ir turėti stiprų kvapą. Ileostomos maišeliai paprastai turi oro filtrus leidžiančius pasišalinti susikaupusioms dujoms bei sugeriančius kvapus. Pastebėsite, kad stoma gali triukšmingiau nei įprasta išleist susikaupusias dujas, bet tai visiškai normalu. Pradėjus valgyti subalansuotą maistą, žarnyno turinys sutirštės bei sumažės dujų kiekis ir jų keliamas triukšmas.
Jei operacijos metu nebuvo pašalinta tiesioji žarna, galite jausti poreikį naudotis tualetu įprastu būdu. Pasinaudokite tualetu, kad pašalintumėte gleives ar susikaupusias dujas.

Kokios rūšies rinktuvą dėvėti?

Iš pradžių, po operacijos, dėvėsite švarų pooperacinį atvirą (išleidžiamąjį) maišelį. Slaugė rūpinsis maišelio ištuštinimu kol nesijausite pakankamai tvirtai tai atlikti patys.
Vėliau Jūs galite išbandyti keleto rūšių rinktuvus. Tai gali būti vienos arba dviejų dalių rinktuvai. Plokštelės jungtis žiedinė arba lipni. Maišeliai užsegami lanksčiais lipdukais arba spaustuku.

koki rinktuva deveti

Svarbiausia, kad dėvėdami stomos turinio rinktuvą jaustumėtės kiek įmanoma patogiau, taigi turite rinktis tai, kas tinka Jums. Jei Jums reikia patarimo renkantis rinktuvus, ar norėtumėte išbandyti keleto rūšių maišelius susisiekite su mumis ir mes Jums patarsime bei nemokamai atsiųsime rinktuvų pavyzdžių.