Parastominės odos priežiūra

Kaip prižiūrėti odą maišelio keitimo metu
Galimos odos perštėjimo priežastys
Speciali priežiūra skirtingoms stomoms


Parastominės odos priežiūraSalts Healthcare yra pirmaujanti odos priežiūros tyrimų srityje.

Sveika parastominė oda (oda esanti iki 12cm spinduliu aplink stomą) yra būtina normaliam stomos priežiūros priemonių naudojimui, tad prisitaikymas gyventi su stoma labai priklauso nuo parastominės odos būklės.

Dėl šios priežasties SALTS Healthcare džiaugiasi būdami pirmieji stomos priežiūros priemonių gamintojai, akredituoti Didžiosios Britanijos odos asociacijos, už patogių, saugių ir odai tinkamų produktų mokslinius tyrimus bei jų vystymą.

SALTS Healthcare žmonėms turintiems stomas, pateikia platų asortimentą odos priežiūros priemonių, kurios padeda spręsti kasdienines problemas, tokias kaip odos perštėjimas, paraudimas, sunkus nešvarumų pašalinimas, blogas kvapas.
Odos priežiūros priemones galite išbandyti NEMOKAMAI. Susisiekite su SALTS Healthcare stomos priežiūros specialistais ir mes padėsime išsirinkti labiausiai Jums tinkančią priemonę. 

Kaip prižiūrėti odą maišelio keitimo metu

Odai, esančiai aplink stomą, būtina tinkama priežiūra bei atidumas norint išvengti odos sudirginimo.
Prieš pradedant keisti maišelį pasitikrinkite ar visas reikiamas priemones turite po ranka:

  • Vanduo
  • Minkštos sausos servetėlės*
  • Šiukšlių maišelis (nešvariam maišeliui ir servetėlėms)
  • Švarus maišelis pakeitimui

* NIEKADA nenaudokite kūdikiams skirtų servetėlių ar kitų drėgnų servetėlių odai aplink stomą valyti. Jų sudėtyje gali būti kvapiklių ar drėkiklių, kurie gali pabloginti maišelio prilipimą ar sudirginti odą.

1. Jei turite urostomą ar ileostomą prieš nuimdami maišelį įsitikinkite ar jis tikrai tuščias. Keičiant maišelį naudokitės abiem rankomis – viena nuimkite maišelį, kita prilaikykite odą aplink stomą, kad sumažintumėte tempimą. Visuomet pradėkite nuiminėti nuo viršaus, jeigu stoma pradėtų dirbti - turinys sukristų į maišelį. 

2. servetėles Wipe AwayNaudodami minkštas servetėles ir vandenį švariai nuvalykite odą aplink stomą bei pačią stomą. Po valymo ant servetėlės galite pastebėti kraujo pėdsakų. Tai normalu, stoma yra labai gerai aprūpinama krauju ir gali truputį kraujuoti ją liečiant – panašiai kaip kartais kraujuoja dantenos valymo metu. Stomai bei parastominei odai valyti galite naudoti tualetinį popierių ar popierinius virtuvinius rankšluosčius. Jei naudojate bet kurias iš paminėtų valymo priemonių įsidėmėkite, kad jie turi būti balti, jokiais būdais nespalvoti. Ilgalaikis spalvoto popieriaus naudojimas gali sukelti neigiamas odos reakcijas, nes spalvotuose dažuose yra cinko, kuris gali pakenkti odai. Jei nešvarumai sunkiai nusivalo arba norisi atgaivinti odą aplink stomą, reikėtų naudoti specialiai parastominės odos priežiūrai skirtas drėgnas valomąsias servetėles Wipe Away®

3. SaltAir SoupNorėdami stomą ar odą aplink ją nuplauti muilu, turėtumėte naudoti vaikišką arba paprastą, neparfumuotą muilą. Tik nuo Jūsų priklauso ar naudosite muilą – vien vandens visiškai pakanka tinkamai prižiūrėti stomą bei parastominę odą. Jeigu naudojate muilą, odą itin švariai nuplaukite, prieš ją nusausinant. Taip pat galite pasirinkti specialų muilą skirtą stomai bei odai esančiai aplink ją prižiurėti  –  SaltAir Soup®

4. servetėlėmis Peri-PrepKai nuvalysite stomą prieš dėdami maišelį įsitikinkite, kad parastominė oda ir pati stoma yra sausa. Jei oda yra paraudusi, peršti ar yra skausminga, ją galima apsaugoti gydomosiomis ir apsauginėmis drėgnomis servetėlėmis Peri-Prep®. Šios drėgnosios servetėlės geba sukurti ant odos apsauginį sluoksnį - apsaugoti bei gydyti parastominę odą.

5. Įsitikinkite, kad ant lipnios plokštelės nėra jokių klijų sankaupų ar raukšlelių, tuomet uždėkite švarų maišelį.

Galimos odos perštėjimo priežastys

Kartais parastominė oda gali sudirgti, perštėti, parausti ar net atsirasti nedidelių opelių. Tai atsitinka dėl daugelio priežasčių.

NETINKAMAS RINKTUVO DYDIS

Iškart po operacijos stoma bus patinusi. Laikui bėgant (maždaug per 8 savaites) stoma pamažu sumažės ir nusistovės galutinis jos dydis. Stomos dydis yra individualus dalykas – nėra dviejų vienodo dydžio stomų. Stoma gali būti apvalios arba ovalios formos.
Jei stomos dydžiui nustatyti skirtas šablonas per didelis, aplink stomą, prie maišelio sujungimo liks neapsaugotas odos plotas, tuomet išmatos arba šlapimas pateks ant neapsaugotos odos sukeldamas dirginimą bei odos pažeidimus.
Pirmosiomis po operacijos dienomis svarbu dažnai matuoti stomos dydį. Jei stomą turite jau kurį laiką, vis vien patartina vieną ar du kartus per metus ją pamatuoti. Dėl tam tikrų priežasčių stoma gali pakisti:
• Raumenų, esančių aplink stomą, susilpnėjimas sukelia stomos padidėjimą. Šis reiškinys vadinamas parastomine išvarža;
• Nėštumas gali keisti stomos dydį ir formą;
• Svorio priaugimas sukels stomos padidėjimą (storio netekimas įtakos stomos sumažėjimą);
• Stomos pakitimus taip pat gali įtakoti kai kurie vaistai, ar chemoterapija.

PILVO FORMOS PAKITIMAI

Pilvo formos pakitimai gali atsirasti dėl svorio pakitimų: priaugimo ar netekimo. Taip pat dėl raumenų susilpnėjimo. Kartais pilvas pasidaro raukšlėtesnis nei anksčiau, o prie nelygios odos maišelis sunkiau prilimpa. Būtent dėl šios priežasties turinio gali patekti po lipnia plokštele, oda gali būti sudirginama.

Yra daug priemonių skirtų užpildyti susidariusias raukšles, SALTS Healthcare stomos priežiūros specialistai gali Jums patarti, kuri priemonė labiausiai tiktų. Be to yra įvairių rūšių maišelių, suteikiančių daugiau lankstumo.

Kreipkitės į SALTS Healthcare specialistus ir mes Jums padėsime išsirinkti tinkamiausią priemonę Jūsų problemai išspręsti.

TURINIO PAKITIMAI

Jūsų stomos turinio pakitimus gali įtakoti daugelis priežasčių:
• Vartojamų vaistų pasikeitimas, pvz. antibiotikai arba chemoterapija
• Maisto pokyčiai
• Nerimas
• Gastroenteritas

Jei išmatos pasidaro skystos ar vandeningos, padidėja tikimybė, kad dalis jų pateks po lipnia plokštele, ir sukels odos perštėjimą.
Jei pastebėjote turinio struktūros pakitimų, pasikonsultuokite su savo šeimos gydytoju.

MAZGELIŲ ATSIRADIMAS APLINK STOMĄ

Stomos operacijos metu chirurgas susiųs odą su stoma. Kai kuriais atvejais šie sujungti paviršiai sunkiai gyja, atsirandama taip vadinamos granulomos – drėgni raudonos spalvos mazgeliai. Nuolatinė odos trintis su maišeliu gali pabloginti situaciją.
Granuloma yra nekenksminga, tačiau gali pasitaikyti kraujo pėdsakų, maišelio keitimo ar stomos valymo metu. Tai taip pat gali sukelti maišelio turinio pratekėjimą, nes mazgeliuose esantis skystis sumažina lipnios plokštelės ir odos sukibimą.

JEI TURITE ODOS LIGĄ

Jei dar prieš operaciją turėjote kokią nors odos ligą, tokią kaip egzema ar psoriazė, visuomet išlieka tikimybė, kad po operacijos ji atsiras aplink stomą. Tokiu atveju dėl gydymo reikėtų kreiptis į dermatologą.
Jei anksčiau odos ligos gydymui naudojote tepalo pavidalo vaistus, aplink stomą jų naudoti negalėsite, nes tai trukdys maišeliui prilipti prie odos. Naudokite tuos pačius medikamentus, tik jie turėtų būti ne tepalo, bet kremo pavidalo.

LAIKINOS AR KILPINĖS STOMOS (IŠSKYRUS UROSTOMOS)

Dėka pažangos chirurgijos srityje, suformuojama vis mažiau ilgalaikių stomų. Kad stomos uždarymas būtų lengvesnis, žarnos kilpa yra pakeliama į paviršių ir nupjaunama, paliekant dvi angas – nors jūs tikriausiai matysite tik vieną iš jų.
Tai gali padidinti stomos įsitraukimo į vidų tikimybę. Stoma turėtų būti panaši į kaklelį, išsikišusį virš kūno paviršiaus, tačiau kartais ji įdumba ir susilygina su odos paviršiumi. Tai gan dažnai pasitaikanti problema turintiems laikinas ileostomas, ir yra viena iš pratekėjimo priežasčių. Norėdami sužinoti kaip išspręsti šią problemą kreipkitės patarimo į savo stomos priežiūros specialistą.

PILVO PLAUKUOTUMAS

Vyriškiai, kurių pilvo plaukuotumas didesnis nei įprasta, aplink stomą gali pastebėti mažų rausvų spuogelių. Tai vadinama folikulitu, kuris atsiranda dėl plauko folikulo pažeidimų bandant nuimti maišelį. Šito galima išvengti odą, esančią aplink stomą periodiškai skutant, bet ne dažniau nei kartą per savaitę.
Skusdami odos plotą aplink stomą, naudokite tik šiltą vandenį ir naują vienkartinį skutimosi peiliuką, nes skutimosi kremai, plaukų šalinimo kremai ir geliai gali sukelti odos dirginimą ir perštėjimą.

Speciali priežiūra skirtingoms stomoms

KOLOSTOMA

Galite pastebėti, kad kartais išmatos užstringa maišelio viršuje, vietoj to, kad nuslinktų juo žemyn. Tai vadinama „blyno susidarymu“ ir gali sukelti išmatų patekimą po maišelio lipnia plokštele, bei įtakoti odos sudirginimą.
Galima įsigyti produktų padėsiančių išvengti šios problemos. Susisiekite su SALTS Healthcare stomos priežiūros specialistais ir mes padėsime išsirinkti labiausiai Jums tinkančią priemonę, kurią galėsite išbandyti NEMOKAMAI

ILEOSTOMA

Ileostomas turinčių žmonių išmatos yra labiau vandeningos nei turinčių kolostomas, nes žarnos, absorbuojančios vandenį, dalis operacijos metu buvo pašalinta arba aplenkta. Normalios išmatos atrodo kaip košė. Tačiau jei atsiranda pratekėjimas, oda greičiau sudirginama ir ima perštėti, nes ileostomos išmatose yra virškinimo fermentų.
Galima įsigyti produktų padėsiančių kovoti su šia problema. Susisiekite su SALTS Healthcare stomos priežiūros specialistais ir mes padėsime išsirinkti labiausiai Jums tinkančią priemonę, kurią galėsite išbandyti NEMOKAMAI

UROSTOMA

Jei pasitaiko nutekėjimas iš Jūsų urostomos, pastebėsite kad oda pasidaro raukšlėta ir išbrinkusi (kaip rankos po ilgo buvimo vandenyje). Tai gali padidinti odos jautrumą ir perštėjimo tikimybę. Jei šlapimo sudėtyje yra šarmų, oda bei maišelis gali pasidaryti melsvos spalvos, neišsigąskite.
Galima įsigyti produktų padėsiančių išvengti šios problemos. Susisiekite su SALTS Healthcare stomos priežiūros specialistais ir mes padėsime išsirinkti labiausiai Jums tinkančią priemonę, kurią galėsite išbandyti NEMOKAMAI.