Stomos komplikacijos

Stomos komplikacijos

Atliekant stomos formavimo operaciją išlieka komplikacijų rizika būdinga bet kuriai atliekamai operacijai. Nors paprastai komplikacijų nepasitaiko, bet svarbu, kad iš anksto žinotumėte, kas gali nutikti, kad iškilus problemoms turėtumėte geresnį supratimą.

INFEKCIJA

Pilvo žaizda yra labai arti stomos, dėl to iškyla infekcijos tikimybė jei į žaizdą patektų turinio likučių. Šios problemos galima išvengti atsargiai bei rūpestingai prižiūrint stomą. Retkarčiais infekcija gali išplisti aplink stomą, tai dažniausiai pasireiškia kietos, paraudusios srities aplink stomą susidarymu. Infekcijos gydymui gali būti naudojami antibiotikai.

GLEIVIŲ IŠSISKYRIMAS

Po stomos formavimo operacijos, ji prie odos būna pritvirtinta siūlėmis. Kai kuriais atvejais po operacijos ši „jungtis“ gali išskirti gleivių. Tai gali apsunkinti gyjimą. Pasikonsultuokite su savo stomos priežiūros specialistu, jis gali patarti ką naudoti.

NEKROZĖ

Stomai būtinas geras kraujo tiekimas, kuris nusakomas pagal stomos spalvą. Jei stoma sveika, ji paprastai būna rausvos spalvos, šiek tiek tamsesnės nei burnos gleivinė. Nekrozė atsiranda jei kraujo tiekimas į stomą būna sutrikdomas (paprastai pasireiškia per 24-48 valandas po operacijos). Pradžioje stoma pasidaro tamsiai raudona, gali netgi pajuoduoti, pagal tai sprendžiama, kad kraujo tiekimas yra sutrikdytas. Būtina nedelsiant imtis priemonių ir atidžiai stebėti. Jei per tam tikrą laiką nepagerėja, gali prireikti dar vienos operacijos.

STOMOS ĮKRITIMAS

Taip atsitinka kai stomos anga įdumba žemiau odos ir nebeišsikiša virš odos paviršiaus. Yra keletas priežasčių dėl ko taip nutinka:

  • Buvo sunku ištraukti žarną į odos paviršių
  • Žarnyno tempimas
  • Padidėjęs kūno svoris

Dėl stomos įkritimo gali atsirasti pratekėjimas. Pratekėjimas gali būti didelė problema, todėl svarbu pasirinkti tinkamas priemones. Naudojant plokšteles ar maišelius įdubusiai stomai, išvengsite pratekėjimo.

Vėlyvos komplikacijos

KRAUJAVIMAS

Žarnynas turi labai gerą aprūpinimą krauju, kuris reikalingas absorbuoti naudingas medžiagas esančias maiste. Mažos kraujagyslės, vadinamos kapiliarais valant stomą gali kraujuoti, tai panašu į dantenų kraujavimą valantis dantis. Tai gan įprastas reiškinys. Tačiau jei vartojate antikoaguliantus (kraujo krešėjimą mažinančius vaistus) gali padidėti kraujavimo tikimybė. Jeigu kraujavimas gausus ir nuolatinis ar kraujuoja iš stomos vidaus, turėtumėte kreiptis pagalbos į savo gydytoją.

NUOTRYNOS

Nuotrynos gali atsirasti stomai trinantis su maišelio jungiamąja dalimi arba jei maišelio skylė yra per didelė. Gali atsirasti išopėjimas, kuris yra panašus į burnos gleivinės opas. Naudojant tinkamas priemones bei vaikišką aliejuką galite viso to išvengti.

GRANULOMOS

Granulomos yra švelnios raudonos sritys atrodančios kaip kalafioro paviršius ir susidarančios apie stomos kraštą. Dažniausiai po operacijos susidaro siūlių, esančių aplink stomą vietose. Tačiau gali atsirasti ir po daugelio metų po stomos operacijos. Kartais kraštelio ar plokštelės trynimasis gali sukelti šią problemą. Granulomos sukeltas kraujavimas gali trukdyti maišelio pritvirtinimui. Odos paviršių aplink stomą nuodugniai apžiūrėkite ir kreipkitės į gydytoją, kai kuriais atvejais gali prireikti kreiptis į chirurgus, kad granuloma būtų pašalinta chirurginiu būdu.

OBSTRUKCIJA

Žarnyno nepraeinamumą gali sukelti nesuvirškinto maisto sankaupa, žarnos susiaurėjimas ar persisukimas. Kai taip nutinka, gali sutrikti stomos veikla ar atsirasti pilvo skausmai. Jei obstrukciją sukelia nesuvirškinto maisto sankaupa tai galima išspręsti be operacijos, reikia tik poilsio ir daug vandens, kol sankaupa išsiskirstys. Jei žarna susiaurėjo ar persisuko, tuomet bus reikalinga operacija.

PARASTOMINĖ IŠVARŽA

Išvarža yra raumens silpnumas, kuris gali atsirasti aplink stomą, ir dažniausiai pasireiškia turintiems kolostomą. Išvarža gali būti skirtingo dydžio: nuo mažo burbulo iki didelės išvaržos. Išvaržos dažniau pasitaiko vyresniems ar turintiems antsvorį žmonėms, taip pat gali būti sunkaus svorio kėlimo ar įtemptų treniruočių pasekmė. Išvaržos operacija reikalinga tik kraštutiniais atvejais, bet net ir po operacijos išlieka kitos išvaržos susidarymo tikimybė. Kad išvengtumėte išvaržos dėvėkite specialius pilvą prilaikančius korsetus.

IŠKRITIMAS

Stomos iškritimas, tai žarnos pailgėjimas į kūno išorę, panašiai kaip teleskopo prailginimas (pailgėti gali iki kelių cm). Kartais atsigulus iškritimas sumažėja. Tinkamai prižiūrint stoma išlieka nepakitusios spalvos ir toliau normaliai funkcionuoja, tai nėra pavojinga. Pakitimą būtina taisyklingai prižiūrėti, gali prireikti naudoti didesnius stomos maišelius. Jei keisdami maišelius naudosite vaikišką aliejuką sumažinsite trintį tarp maišelio ir stomos. Jei iškritimo priežiūra pasidaro komplikuota galima atlikti operaciją. Jūsų stomos priežiūros specialistas gali patarti kokius prilaikančius korsetus ar diržus turėtumėte naudoti.

PASITAIKANČIOS LIGOS

Labai retai, tačiau aplink stomą gali pasitaikyti Chrono liga ar žarnyno vėžys. Jei pastebite nerimą keliančius pakitimus būtinai kreipkitės į gydytojus.

KRAUJAGYSLIŲ TRŪKINĖJIMAS

Pasireiškia mažais poodinių kraujagyslių esančių aplink stomą įtrūkimais. Dėl kraujagyslių trūkinėjimo oda aplink stomą tampa rausvai violetinės spalvos.

Kraujagyslių trūkinėjimas gali būti spaudimo, susidarančio aplink stomą rezultatas. Kartais gali pasireikšti ir dėl kepenų ligų. Tokiu atveju patariama naudoti dviejų dalių rinktuvus. Jūsų stomos priežiūros specialistas patars, kurias priemones pasirinkti.


Jūs visada galite kreiptis pagalbos į stomos priežiūros specialistus:
Nemokama linija 8 800 70606
Mobilioji linija 8 699 79 221