Seksas ir tarpusavio santykiai

Seksas ir tarpusavio santykiai

Seksas yra vienas iš pagrindinių žmogaus poreikių, individualus bei sudėtingas, tad seksualinę saviraišką bei elgesį įtakoja daugelis faktorių, tokių kaip:

  • Negalavimas ar liga
  • Kultūra, religija ar įsitikinimai
  • Negalia
  • Biologija
  • Psichologinis pasiruošimas
  • Aplinka bei gyvenimo būdas
  • Tarpusavio santykiai

Invazinė operacija gali įtakoti seksualumą, kūno išvaizdą, bei pasitikėjimą savimi. Visa tai turi būti detaliai aptarta dar prieš atliekant stomos operaciją. Išankstinė konsultacija suteikia pasitikėjimo, žinių ir padrąsina.

Netgi esant tinkamai prieš operacinei pagalbai, ankstyviu pooperaciniu laikotarpiu, gali atsirasti nerimo bei nesaugumo jausmas. Galite bijoti būti pažeminti ar atstumti, jausti sielvartą dėl kūno dalies ar funkcijos netekimo. Galite jaustis nesaugiai dėl prarastos organizmo kontrolės, gali pakisti kūno kvapas bei atsirasti, kvapas sukeltas naudojamų medikamentų. Taip pat atsiranda baimė būti atstumtiems partnerio, mylimojo ar draugų, susirūpinimas dėl seksualinio gyvenimo. Tai yra visiškai natūralios reakcijos, kurios laikui bėgant išsisprendžia.

Prisiminkite – esate visiškai toks pats žmogus, koks buvote prieš operaciją, ar netgi psichologiškai stipresnis. Yra keletas sveikimo etapų ir kiekvieno organizmas reaguoja skirtingai, pagal individualias aplinkybes bei asmenybės ypatumus.

Labai svarbu jaustis užtikrintu naudojamų stomos priežiūros priemonių saugumu bei patikimumu prieš pradedant aktyvų seksualinį gyvenimą. Būkite kantrūs sau ir palaikykite glaudžius bendravimo ryšius. Leiskite partneriui dalyvauti stomos priežiūroje. Jei abu to norite, tai gali būti teigiama patirtis. Stenkitės suprasti, kad jie taip pat gali būti sutrikę, ir neatsiribokite.

Aptariant santykius po stomos operacijos gali būti naudinga apžvelgti kai kuriuos dažniausiai užduodamus klausimus:

K: KIEK LAIKO PO OPERACIJOS TURI PRAEITI, KAD BŪTŲ SAUGU LYTIŠKAI SUARTĖTI?

A: Po operacijos palaukite kol sustiprėsite ir Jūs bei Jūsų partneris jausitės patogiai ir saugiai. Skatinkite intymumą liesdami, glausdamiesi ir bučiuodamiesi. Atsiminkite – intymumas nebūtinai reiškia lytinius santykius. Eksperimentuokite įvairiomis pozomis ir raskite jums labiausiai priimtiną.

K: KAIP BŪNANT SU PARTNERIU GALĖČIAU PASLĖPTI MAIŠELĮ?

A: Jei yra poreikis, eksperimentuokite su mažesniais, ne taip patraukiančiais dėmesį maišeliais. Dėvėkite seksualius apatinius, norėdami paslėpti maišelį pasinaudokite skarele ar plačia juosta. Būkite drąsūs ir kūrybingi. Išlaikykite humoro jausmą. Jei turinys vandeningas (būdinga turintiems ileostomą) gali būti naudojamos stingdančios tabletes ar kitos kietinančios medžiagos. Nepamirškite svarbiausio – prieš lytinius santykius ištuštinkite ar pakeiskite maišelį.

K: KAIP DĖL KONTRACEPCIJOS?

A: Informuokite savo šeimos planavimo kliniką, kad turite stomą. Asmenims, turintiems ileostomą, kai kurios kontraceptinės tabletės gali būti mažiau veiksmingos ir nesuteikti tinkamos apsaugos. Spiralė taip pat gali būti netinkama. Gali prireikti naudoti barjerines kontraceptines priemones, ypač jei ileostomos turinys gausus ar kamuoja skrandžio sutrikimai.

K: AR TURINT STOMĄ GALIMA PASTOTI?

A: Taip, turint stomą galimas visiškai normalus nėštumas. Nėštumo eigoje gali prireikti pakeisti maišelio modelį.

K: AR OPERACIJA TURĖS ĮTAKOS MANO LYTINĖMS FUNKCIJOMS?

A: Tai priklausys nuo to, kokia operacija Jums buvo atlikta. Pasikonsultuokite su stomos priežiūros specialistais, jie padės suprasti individualią situaciją. Būkite kantrūs – stenkitės atsipalaiduoti, venkite streso. Visos iškylančios problemos dažniausiai būna laikinos. Vyrai gali susidurti su laikinomis erekcijos problemomis. Moteris gali varginti vaginalinis sausumas ir atsirasti diskomforto jausmas gilesnio įsiskverbimo metu. Esant sausumui naudokite lubrikantus. Jei problemos vargina ilgesnį laiką, kreipkitės į stomos priežiūros specialistus, galinčius jums padėti ar apsvarstykite galimybę kreiptis į specialią kliniką.