Mitybos patarimai, turintiems kolostomą

Mitybos patarimai, turintiems kolostomą

Po operacijos Jūsų virškinimo sistema bus šiek tiek trumpesnė, bet funkcionuos tuo pačiu būdu.

Operacijos metu pašalinama arba aplenkiama dalis storosios ar gaubtinės žarnos, bet Jūs ir toliau galėsite normaliai maitintis, nebent speciali dieta yra reikalinga dėl kitų priežasčių.

Jei Jums skersinės žarnos dalies kolostoma (transverzostoma), išmatos gali būti skystesnės nei turintiems riestinės žarnos dalies kolostomą (sigmostomą). Tai yra dėl to, kad pagrindinė storosios žarnos funkcija yra absorbuoti skysčius, taigi kuo arčiau storosios žarnos galo yra Jūsų stoma, tuo labiau tikėtina, kad išmatos bus normalios konsistencijos.

Norint išlaikyti sveiką organizmą svarbu valgyti įvairius maisto produktus:

 • Kasdien vartokite vaisius ir daržoves
 • Valgykite produktus turinčius daug baltymų - mėsą, žuvį, kiaušinius, sūrį, pieną ir jogurtą
 • Maisto produktai turintys angliavandenių - pvz. duona, bulvės, makaronai, ryžiai ir javainiai - turėtų sudaryti bent pusę kasdienių patiekalų normos.
 • Vartokite pieną bei pieno produktus du, tris kartus per dieną, nes juose gausu kalcio
 • Rinkitės sveikesnius, mažiau riebalų turinčius maisto produktus.

Patarimai

 1.  Vis daugiau žmonių įsitikina, kad valgyti reguliariai, bet mažesnėmis porcijomis jiems yra labiau priimtina. Taip pat reiktų atsisakyti užkandžiauti vėlai vakare. Maitinkitės reguliariai (bent 3 kartus per dieną), tai padės užtikrinti veiksmingą stomos funkcionavimą bei išvengti pilvo pūtimo.
 2.  Valgykite lėtai ir gerai sukramtykite maistą – tai palengvina virškinimą.    
 3.  Valgykite įvairų maistą. Eksperimentuokite, tik pradžioje viską vartokite mažais kiekiais, palaipsniui didindami porcijas. Jei organizmas kurio nors produkto netoleruoja, porą savaičių jo nevartokite, po to vėl bandykite mažais kiekiais.
 4.  Į maisto racioną įtraukite daug ląstelienos turinčio maisto, kad sumažintumėte vidurių užkietėjimo tikimybę. Ląstelienos gausu visose daržovėse, rupioje duonoje, javainiuose, ruduosiuose ryžiuose bei makaronuose iš rupios tešlos.
 5.  Kai kurių žmonių organizmas netoleruoja riebių maisto produktų – pvz. grietinės, pyragaičių, nenugriebto pieno, sūrio bei šokolado. Kaip alternatyvą galima naudoti pusiau nugriebtą ar nugriebtą pieną, neriebų sūrį bei kitus mažiau riebalų turinčius produktus.
 6.  Gerkite daug skysčių – apie du litrus per dieną.
 7. Atsiminkite, kad valgant burokėlius, išmatos gali būti rausvos spalvos.

Problemos, su kuriomis galite susidurti turėdami kolostomą

Dujų kaupimasis

Maisto produktai galintys sukelti dujų kaupimąsi – kopūstai, pupelės/lęšiai/ankštinės daržovės, kalafiorai, riebus maistas, daigai, aštrus maistas, svogūnai, kiaušiniai, gazuoti gėrimai, alus.

Su maistu nesusijusios dujų kaupimosi priežastys – kramtomoji guma, valgymas atvira burna, kalbėjimas valgio metu, nereguliarus maitinimasis, rūkymas, gėrimas per šiaudelį.

Patarimai:

 •  Dienos metu reguliariai maitinkitės ir nedarykite labai ilgų pertraukų tarp valgymų.
 •  Kramtykite užsičiaupę ir valgio metu nekalbėkite!
 •  Venkite gazuotų gėrimų.
 •  Negerkite per šiaudelį.
 •  Stenkitės gerti pipirmėtės gėrimus – pvz. arbatą.
 •  Valgykite gyvą jogurtą – vieną indelį per dieną. Natūralūs produktai efektyvesni. Jei jogurtas Jums per sūrus įdėkite šaukštelį medaus ar uogienės, taip pat jogurtą galite sumaišyti su želė ar sušaldyti ir valgyti kaip ledus.
Blogas kvapas

Maisto produktai sukeliantys blogą kvapą – žuvis, kiaušiniai, keptos pupelės svogūnai, kopūstas, česnakas, šparagai, žalios lapinės daržovės.

Patarimai:

 1. Valgykite gyvą jogurtą
 2. Stenkitės gerti pipirmėtės gėrimus – pvz. arbatą. 
 3. Gerkite pasukas
Skystas turinys

Priežastys – žalios daržovės, aštrus maistas, alus, žali vaisiai, slyvos arba slyvų sultys, sorbitolis (mažo kaloringumo saldiklis) bei kai kurie vaistai.

Patarimai:

 •  Valgykite:
  - prinokusius bananus
  - gyvą jogurtą
  - sūrį
  - makaronus
  - ryžius
  - bulvių košę
 • Gerkite
  - obuolių kompotą
  - virtą pieną

Pastaba. Jei viduriuojate patartina naudoti atvirus (išleidžiamuosius) maišelius, kuriuos lengva ištuštinti. Tai geriau nei nuolatos keisti vienkartinius maišelius, nes dažnas maišelių keitimas gali sukelti odos dirginimą.

Vidurių užkietėjimas

Vidurių užkietėjimą gali sukelti įvairios priežastys – kai kurie medikamentai, judėjimo trūkumas, nepakankamas per dieną išgeriamų skysčių kiekis.

Patarimai:

 •  Vartokite daugiau vaisių, daržovių bei rupių/stambiagrūdžių produktų.
 •  Gerkite daug skysčių – apie du litrus per dieną.
 •  Užsiimkite lengva mankšta
 •  Vartokite vaisių ar slyvų sultis

   


Jei turite klausimų būtinai kreipkitės patarimo į stomos priežiūros specialistus:
Nemokama informacijos linija 8 800 70606
Mobilioji linija 8 699 79221