Mitybos patarimai, turintiems ileostomą

Mitybos patarimai, turintiems ileostomą

Operacijos metu pašalinama arba aplenkiama storoji žarna. Pagrindinė storosios žarnos funkcija yra absorbuoti skysčius, taigi turint ileostomą, susidarančiose išmatose yra daugiau skysčio nei įprasta, konsistensija yra košės tipo.

Įvairus maistas - sveikas organizmas

Norint išlaikyti sveiką organizmą svarbu valgyti įvairius maisto produktus:
• Kasdien vartokite vaisius ir daržoves
• Valgykite produktus turinčius daug baltymų - mėsą, žuvį, kiaušinius, sūrį, pieną ir jogurtą
• Maisto produktai turintys angliavandenių - pvz. duona, bulvės, makaronai, ryžiai ir javainiai - turėtų sudaryti bent pusę kasdienių patiekalų normos.
• Vartokite pieną bei pieno produktus du, tris kartus per dieną, nes juose gausu kalcio.
• Rinkitės sveikesnius, mažiau riebalų turinčius maisto produktus.zarnynas

Patarimai

1. Vis daugiau žmonių įsitikina, kad valgyti reguliariai, bet mažesnėmis porcijomis jiems yra labiau priimtina. Taip pat reiktų atsisakyti užkandžiauti vėlai vakare. Maitinkitės reguliariai (bent 3 kartus per dieną), tai padės užtikrinti veiksmingą stomos funkcionavimą bei išvengti pilvo pūtimo.
2. Valgykite lėtai ir gerai sukramtykite maistą – tai palengvina virškinimą.
3. Valgykite įvairų maistą. Eksperimentuokite, tik pradžioje viską vartokite mažais kiekiais, palaipsniui didindami porcijas. Jei organizmas kurio nors produkto netoleruoja, porą savaičių jo nevartokite, po to vėl pabandykite mažais kiekiais.
4. Kai kurių žmonių organizmas netoleruoja riebių maisto produktų – pvz. grietinės, pyragaičių, nenugriebto pieno, sūrio bei šokolado. Kaip alternatyvą galima naudoti pusiau nugriebtą ar nugriebtą pieną, neriebų sūrį bei kitus, mažiau riebalų turinčius produktus.
5. Gerkite daug skysčių – apie du litrus per dieną.
6. Atsiminkite, kad valgant burokėlius, išmatos gali būti rausvos spalvos.

Problemos, su kuriomis galite susidurti turėdami ileostomą

Pilvo pūtimas

Maisto produktai galintys sukelti pilvo pūtimą - alus, daigai, kopūstai, kalafiorai, agurkai, kiaušiniai, žalios daržovės, svogūnai, aštrus maistas, gazuoti gėrimai, pienas.

Su maistu nesusijusios vidurių pūtimo priežastys - kramtomoji guma, valgymas atvira burna, kalbėjimas valgymo metu, gėrimas per šiaudelį, rūkymas, nereguliarus maitinimasis.

Patarimai:

• Dienos metu reguliariai maitinkitės ir nedarykite labai ilgų pertraukų tarp valgymų.
• Kramtykite užsičiaupę ir valgio metu nekalbėkite!
• Venkite gazuotų gėrimų.
• Negerkite per šiaudelį.
• Valgykite gyvą jogurtą – vieną indelį per dieną. Natūralūs produktai efektyvesni. Jei jogurtas Jums per sūrus įdėkite šaukštelį medaus ar uogienės, taip pat jogurtą galite sumaišyti su želė ar sušaldyti ir valgyti kaip ledus

Blogas kvapas

Maisto produktai sukeliantys blogą kvapą – pupelės brokoliai, sūris, agurkai, kiaušiniai, svogūnai, žuvis.

Patarimai:

• Gerkite pasukas
• Valgykite gyvą jogurtą

Vidurių užkietėjimas

Žmonėms, turintiems ileostomą NIEKADA neužkietėja viduriai. Tačiau kai kurie produktai gali išbrinkti žarnyne ir tai gali sukelti problemų ar net mechaninį žarnyno nepraeinamumą. Jeigu taip nutiktų Jūsų ileostomos turinys gali sumažėti, suskystėti ar jo gali visai nebebūti. Tokiu atveju gali atsirasti skausmas. Tuomet turėtumėte pasikonsultuoti su savo gydytoju.
Maisto produktai, kurie gali sukelti šią problemą – riešutai, kokosas, salieras, grybai, kukurūzai, kinietiškas maistas, džiovinti vaisiai, žalių vaisių odelė, šerdys, kauliukai bei sėklos.

Aukščiau minėtą maistą reikėtų valgyti lėtai, gerai sukramtyti ir po valgymo užsigerti skysčiu.

Viduriavimas

Jei jums pasireiškė viduriavimas, svarbu sumažinti dehidratacijos riziką. Taip pat dehidratacija gali pasireikšti esant kaštam klimatui ar atliekant sunkius fizinius pratimus. 

Patarimai:

• Gerkite kuo daugiau skysčių, mažiausiai 2 litrus per parą
• Mineralų balansui atstatyti gerkite rehidracinius geriamuosius tirpalus
• Jei vartojate vaistus nuo viduriavimo, vartokite vaistus tablečių forma – netinka vaistai kapsulėmis, nes tikėtina, kad kapsulės ištirps ne plonojoje žarnoje ir ileostomos atveju jų poveikis bus silpnesnis.


Jei turite klausimų būtinai kreipkitės patarimo į stomos priežiūros specialistus:
Nemokama informacijos linija: 8 800 70 606
Mobilojii linija: 8 699 79 221