Laisvalaikis

Laisvalaikis

Pratimai ir gyvensenos patarimai po stomos operacijos

Po stomos operacijos svarbu, kaip įmanoma greičiau grįžti prie įprastos gyvensenos. Įprastas sveikimo periodas yra iki 3 mėnesių.  Nesvarbu kokia veikla užsiėmėte iki operacijos, Jūs galėsite prie jos sugrįžti, kai tik pasveiksite. Žinoma, tai priklausys ir nuo Jūsų bendros būsenos, operacijos tipo bei priežasties.

PIRMOSIOS DIENOS

Pradžioje, kai grįšite namo po operacijos, jausitės pavargę. Svarbu atsižvelgti į savo organizmo būklę ir daug ilsėtis. Nusnūsti popietės metu, ar tiesiog ramiai pasėdėti. Truputį padirbėkite ir po to pailsėkite.

KĖLIMAS

  • 12 savaičių po operacijos turėtumėte vengti kilnoti sunkius daiktus
  • Palaipsniui didinkite aktyvumą. Dauguma namų ruošos darbų, tokių kaip lyginimas ar skalbimas gali būti atliekami sėdint
  • 12 savaičių nesiurbkite
  • Venkite tempimo stengdamiesi pasiekti aukščiau esančius daiktus
  • Neneškite sunkių pirkinių krepšių – jei vis dėlto ruošiatės juos nešti, geriau pirkinius padalinkite į du maišelius, kad svoris būtų paskirstytas
  • Kelias savaites nekelkite nieko sunkesnio nei vandens virdulys
  • Jei vis dėlto reikia kažką pakelti, keldami būtinai sulenkite kelius ir objektą laikykite kuo arčiau kūno
  • Jei reguliariai atliekate kėlimo pratimus, būtinai dėvėkite specialią aprangą ar diržą

PILVO PRATIMAI

Viena iš operacijos pasekmių gali būti pilvo raumenų susilpnėjimas,  tai gali turėti įtakos išvaržos susiformavimui. Reguliariai darykite pratimus, kuriuos po operacijos nurodė Jūsų fizioterapeutas.

Fizinė mankšta – naudinga nepaisant amžiaus ir bendro fizinio pajėgumo. Joga, pilates tai lengva ir nedidelio krūvio mankšta stiprinanti raumenis, išbandykite.

Tik atminkite – būtina pasikonsultuoti su savo chirurgu ar bendrosios praktikos gydytoju, kokia mankštos forma Jums tinka labiausiai. Jei skauda, nesportuokite!

VAIKŠČIOJIMAS

Vaikščiojimas yra puiki mankšta. Kai tik geriau pasijusite kasdien bent trumpam išeikite pasivaikščioti. Nesistenkite nueiti ilgų distancijų – nepamirškite, kad turėsite sugrįžti namo. Kai sustiprėsite, pasistenkite kasdien bent 30 minučių skirti pasivaikščiojimui.  Tai taip pat padės sustiprinti pilvo raumenis.

VAIRAVIMAS

Pasikonsultuokite su bendrosios praktikos gydytoju ar chirurgu kada galite grįžti prie vairavimo. Turite būti pajėgūs atlikti staigų stabdymą, nenumatyto atvejo metu nesukeldami pilvo raumenų įtempimo. Tai gali užtrukti iki 6 savaičių po operacijos.

Nepaisant to, kad Jums buvo atlikta stomos operacija, vairuodami privalote prisisegti saugos diržą. Taisyklingai užsegtas diržas nesužalos stomos ir apsaugos nelaimingo atsitikimo metu.

SODININKYSTĖ

Pirmuosius tris mėnesius po operacijos venkite sunkių darbų, tokių kaip kasimas ar vejapjovės stumdymas. Ravėdami atsiklaupkite – norint atsistoti Jums gali prireikti klaupto su pagalbinėmis rankenomis, kad išvengtumėte pilvo raumenų tempimo. Taip pat, atliekant sunkesnius darbus patartina dėvėti apsauginį diržą ar specialias kelnes.

PLAUKIMAS

Plaukimas yra puikus užsiėmimas norint pagerinti bendrą fizinę būklę. Bet kokie pratimai vandenyje yra naudingi, ypač vandens aerobika, bet tik tuomet kai pakankamai sustiprėsite po operacijos.

Susirūpinimą gali kelti plaukimui skirta apranga. Vyrams geriausiai  tiktų dėvėti šortus aukštu liemeniu, moterims – raštuotus maudymosi kostiumėlius ar kostiumėlius su kaspinu ar raišteliais stomos srityje, kad nukreiptų dėmesį.  

Kolostomą turintys asmenys gali dėvėti stomos dangtelį vietoje įprasto maišelio.

AKTYVUS SPORTAS

Tikėtina, kad norėsite grįžti prie aktyvesnio sporto. Tokiu atveju rekomenduojame pasitarti su stomos priežiūros specialistu, kuris patars kaip išvengti galimų problemų. Gali prireikti dėvėti stomos apsaugą, užsiimant intensyviu ar komandiniu sportu - specialias kelnes ar diržą. Šortus aukštu liemeniu galite įsigyti bet kurioje  firminėje sporto prekių parduotuvėje.

Užsiimant sportine veikla svarbu gerti daug vandens, kad išvengtumėte dehidratacijos.

SUGRĮŽIMAS Į DARBĄ

Tai priklausys nuo to, kokio pobūdžio yra Jūsų darbas. Derėtų palaukti pooperacinio patikrinimo ir apsvarstyti laipsnišką grįžimą prie darbo. Jei Jūsų darbas susijęs su didelių svorių kilnojimu derėtų palaukti iki 12 savaičių. Taip pat nepamirškite dėvėti specialios aprangos ar diržo. Pasikalbėkite su darbdaviu dėl galimybės atlikti lengvesnius darbus.